apple-256261_640

Powrót do dzieciństwa?

                 Był okres, że dzieci nie spędzały całego wolnego czasu przed telewizorem, tabletem cz smartfonem tylko korzystały z możliwości zakupu, wymiany czy wypożyczenia jednego z wielu ówcześnie dostępnych komiksów. Każdy chciał posiadać lub chociaż przeczytać całą kolekcję przygód zabawnych postaci jakimi były Kajko i Kokosz. Przygody Kajko i Kokosza były jednym z najsłynniejszych polskich komiksów. W ramach serii przygód sympatycznych wojów pojawiły się takie tytuły jak Złoty pucharSzranki i konkury, Woje Mirmiła, Wielki turniej, Szkoła latania, Na wczasach, Zamach na Milusia, Skarby Mirmiła, Cudowny lek, Festiwal czarownic, Dzień Śmiechały, Kajko i Kokosz w krainie Borostworów, Mirmił w opałach, Urodziny Milusia. W 2016 roku próbowano wydać kolejną serię pod tytułem Obłęd Hegemona stworzoną już przez innych autorów.

                          Podejrzenie o plagiat?

                Ze względu na spore podobieństwo postaci do francuskiej serii o Asterixie i Obelixie, pojawiły się oskarżenia o plagiat. Jednakże seria tego samego autora(Janusz Christa) pod nazwą Kajtek i Koko powstała jeszcze przed Asteriksem, a Kajko i Kokosz długo po pojawieniu się serii przygód o Asterixie na rynku. Natomiast fani obu serii wskazują na podobieństwo działań postaci(zdejmowanie butów jedną ręką, rzucanie rybą, brak uników bohaterów, częste polowania, charakterystyczne stroje, częste kłótnie czy przyjaźń).

                           Przetrwanie w kulturze?

                 Bez względu na podejrzenia, seria przygód Kajko i Kokosza na stałe wpisały się w kulturze. Jest to widoczne przy próbach kontynuacji dalszych losów wojów, próbie nakręcenia filmu, stworzenia gry, a nawet inscenizacji scenicznej. Istnieją także zabawki Kajko i Kokosz, więc chyba nie mają szans na zapomnienie. Jednakże po śmierci autora już nikt nie potrafi wskrzesić tamtych postaci.

                            Twórca legend

                Autorem jednej z najpopularniejszych polskich serii komiksów jest Janusz Christa. To on tworzył komiksy, rysunki, chociaż z wykształcenia był ekonomistą. Stworzył takie albumu jak Kajtek i Koko, Kajko i Kokosz, Gucek i Roch oraz wiele innych. 

                         Postacie serii Kajko i Kokosz

                Przygody Kajko i Kokosza nie byłyby możliwe bez ich przyjaciół, czyli Mirmił, żona Mirmiła, Lubawa, mały smok Miluś, czarownica czy jej mąż zbój Łamignat. W serii przygód poznajemy także przeciwników Kajka i Kokosza, czyli Zbójcerzy pod komendą Hegemona i jego zastępcy Kaprala.

                        Świat przygód

                Kajko i kokosz mieszkają w dworze księcia Mirmiła i to właśnie ten dwór muszą ratować, gdy działania Zbójcerzy doprowadzają do wyschnięcia studni w Mirmiłowie. Do jej napełnienia konieczna jest wyprawa do serca puszczy, w której żyje Pani Przyroda w otoczeniu borostworów, mających ją chronić.

 

Na koniec ciekawy film:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>