book-436507_640-3

Jojo Moyes – kim była, zanim się pojawiła?

Brytyjska dziennikarka i pisarka Jojo Moyes błyskawicznie zdobyła rynek książki i podbiła serca czytelników na całym świecie. A wszystko za sprawą publikacji Zanim się pojawiłeś, wydanej w Polsce w 2012 roku. Wtedy właśnie usłyszał o niej świat, a prawa do ekranizacji wykupił Warner Bros. Pictures.

Zanim się pojawiła

Zacznijmy jednak od początku. Zanim Jojo Moyes pojawiła się na liście bestsellerowych autorów, zajmowała się m.in. spisywaniem oświadczeń dla osób niewidomych i pisaniem broszur dla firmy zajmującej się organizacją wakacji dla ludzi chcących wyjechać na wyspy tropikalne. W 1992 roku udało jej się wygrać stypendium finansowane przez prestiżowy magazyn The Independent, dzięki któremu dostała się na podyplomowe studia dziennikarskie. Przez 10 lat była dziennikarką we wspomnianym wcześniej The Independent

Kariera pisarska

W 2002 roku Jojo Moyes wydała swoją pierwszą książkę pt. Sheltering Rain, która nie ukazała się w Polsce. Zarówno pierwsza, jak i wszystkie kolejne publikacje spotkały się z przychylnym uznaniem krytyki i czytelników. Kolejnymi książkami w jej dorobku były:

 • Foreign Fruit (2003) (Zakazany owoc, Świat Książki 2006);
 • The Peacock Emporium (2004);
 • The Ship of Brides (2005);
 • Silver Bay (2007) (Srebrna zatoka, Red Horse 2009);
 • Night Music (2008);
 • The Horse Dancer (2009);
 • The Last Letter From Your Lover (2010) (Ostatni list od kochanka, Świat Książki 2011);
 • Me Before You (2012) (Zanim się pojawiłeś, Świat Książki 2013);
 • Honeymoon In Paris (2012);
 • The Girl You Left Behind (2012);
 • The One Plus One (2014) (Razem będzie lepiej, Znak literanova 2015);
 • After You (2015) (Kiedy odszedłeś, Między słowami 2016).

Nagrody

Jojo Moyes jest jedną z garstki pisarzy, którzy dwukrotnie otrzymali nagrodę za najlepszy romans (Romantic Novel of the Year Award) przyznawaną przez Stowarzyszenie Romantic Novelists’ Assosiation. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 11 języków.

Ekranizacja

Jojo Moyes może się poszczycić ekranizacją jednej ze swoich najbardziej popularnych książek – tej, której przyniosła jej światową karierę. Zanim się pojawiłeś  to historia dwojga młodych ludzi, których losy niespodziewanie się krzyżują. Will Traynor, przykuty do wózka po wypadku motocyklowym traci chęć do życia. Spotkanie z ekscentryczną Lou Clark, która zostaje jego opiekunką, wywraca życie mężczyzny do góry nogami. Ta historia poruszyła czytelników na całym świecie i doczekała się kontynuacji (Kiedy odszedłeś), która po raz kolejny trafiła na szczyty notowań.

Życie prywatne

Jojo Moyes, bestsellerowa autorka książek, mieszka na angielskiej farmie w hrabstwie Essex wraz z mężem (również dziennikarzem) Charlesem Arthurem oraz trójką dzieci. Oprócz pisania książek zajmuje się czynnie pisaniem artykułów dla The Daily Telegraph.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>