book-1659717_640-1

Aline Ohanesian: Dziedzictwo Orchana

„Dziedzictwo Orchana“ to jedna z głośniejszych powieści ostatnich lat. Uznanie krytyki, setki tysięcy czytelników na całym świecie oraz nominacje do wielu nagród literackich(w tym niezwykle prestiżowej PEN Bellwether Award for Socially Engaged Fiction). To wszystko dowody na to, że powieść autorstwa Aline Ohanesian jest książką niezwykłą.

Miłość i Wojna

Akcja „Dziedzictwa Orchana“ rozpoczyna się w momencie, kiedy młody Turek, Orchan, dziedziczy po swoim dziadku rodzinną firmę specjalizującą się w tkaniu klimów. Jednak w testamencie znajduje się również wiele zagadkowych punktów, w tym zwłaszcza jeden: dziadek Orchana postanowił zapisać rodzinną posiadłość niemal 90-letniej kobiecie przebywającej w domu starości w Los Angeles. Chcąc wyjaśnić tę tajemnicę oraz zrozumieć postępowanie swojego dziadka, Orchan wybiera się do Los Angeles, gdzie poznaje 87-letnią Ormiankę Sedę. To właśnie ona wyjawi mu sekret, który całkowicie zmieni jego życie.

Dziedzictwo Orchana to powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni niemal całego stulecia: od schyłkowych czasów istnienia Imperium Osmańskiego aż po czasy dzisiejsze, tj. lata 90 dwudziestego stulecia. To przede wszystkim niezwykła opowieść o miłości, wielkich namiętnościach i ludzkich tragediach. Jednak bez wątpienia jest również książka o niezwykłej wartości historycznej(autorka z wykształcenia jest właśnie historykiem): opowiada mało znane światu dzieje Ormian oraz tragedii tego narodu.

Z całą pewnością, powieść urodzonej w Kuwejcie Aline Ohanesian jest książką wybitną. Autorka nie tylko wykazuje wielki talent portretując swoje postaci, ich losy oraz ich uczucia, ale także wykazuje się niezwykłym artyzmem szkicując tło historyczne całej historii. Czytając „Dziedzictwo Orchana“ możemy przenieść się w straszne czasy masowej rzezi Ormian oraz zrozumieć, jak w takich warunkach żyli ludzie, jak mogli się kochać i mieć nadzieję na lepszą przyszłość. Z całą pewnością książka Aline Ohaenasian nie może zostać nazwana „romansem historycznym“, jest na to zbyt głęboka, zbyt mądra i zbyt tragiczna. To raczej próba ukazania ludzkich losów na tle strasznej historii. Oczywiście, jest tutaj mowa o miłości, ale jest to miłość tragiczna, miażdżona przez brutalne realia świata z drugiej połowy dziewiętnastego stulecia. Bez wątpienia, „Dziedzictwo Orchana“ jest pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników literatury pięknej wysokich lotów. Jest to także powieść, którą można czytać jak dokument historyczny: dzieje Ormian wciąż jeszcze nie są znane tak, jak na przykład dzieje Żydów. Warto więc poznać ten fragment historii naszego świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>